ruiny

Toruń – ruiny zamku krzyżackiego

Zamek w Toruniu był budowany do 1255 roku, jako pierwsza twierdza zakonu na ziemi chełmińskiej. Zamek krzyżacki miał nieregularny kształt z wysuniętą poza obręb wieżą sanitarną zwaną gdaniskiem. Krzyżacy jako jedni z pierwszych wprowadzili takie rozwiązanie, umożliwiające pozbycia się fekaliów poza mury miasta.

Na dziedzińcu wznosiła się ośmiokątna wieża, której ściany miały 3,5 metra grubości. W 1454 roku zamek został zdobyty przez toruńskich mieszczan i doszczętnie zniszczony. Zamku nigdy nie odbudowano. Po zamku został tylko szpital, młyn i gdanisko.

Z cegły rozbiórkowej z zamku wzniesiono Dwór bractwa świętego Jerzego zwanym Dworem Mieszczańskim.


Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek krzyżacki pochodzi z początku XIV wieku. Położony jest na bagnach nad jeziorem Zamkowym. Zamek w Radzyniu Chełmińskim był główną warownią blokującą drogę w głąb Prus.

Do dnia dzisiejszego zachowały się malownicze ruiny zamku, a w nich refektarz, kaplica, mury obronne oraz piwnice zamkowe. Ponadto zachowały się dwie ponad czterdziestometrowe wieże, z których można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Zamek w Bierzgłowie

Jednym z pierwszych na tym terenie zamków krzyżackich jest niewielki zamek w Bierzgłowie. Został wybudowany przez zakon krzyżacki w 1270 roku, na stromej skarpie pradoliny Wisły. Mimo burzliwych dziejów – sporo zostało z zamku. Do dnia dzisiejszego przetrwały: budynek konwentu, fragmenty murów obronnych przedzamcza wraz z wieżą, jak również gotycki portal z postacią jeźdźca i dwoma rycerzami. Rzeźba wykonana w bloku suszonej gliny, stanowi wybitne dzieło ceramiki europejskiej z przełomu XIII i XIV wieku. Jest to najstarsza zabytkowa rzeźba, jaka zachowała się na terenie Prus.

Wieża w Kruszwicy

Na półwyspie Jeziora Gopło wznosi się Mysia Wieża, a miano to uzyskała z powodu legendy o Popielu, w której to myszy okrutnego Popiela zjadły.

Zamek w Kruszwicy został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1355. Warownia miała nieregularny kształt. Do murów przylegały dwie baszty za strony zachodniej, natomiast od strony wschodniej usytuowana była brama.

Taki stan budowli przetrwał do czasu wojen szwedzkich, kiedy to w 1655 i 1657 roku zamek został przez szwedów spalony i zrujnowany.

Dziś prócz wieży pozostała tylko część murów na wzgórzu zamkowym. Z samej wieży rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Gopło i okolicę.

Toruń

Jednym z ważniejszych miast w województwie jest Toruń, który jest gratką dla koneserów architektury gotyckiej. Znajduje się tu około 350 zabytkowych budynków. Wśród nich znajdziemy tu ruiny toruńskiego zamku krzyżackiego z 1255 roku, który wybudowany został jako pierwsza twierdza na ziemi chełmińskiej. Ponadto Toruń ma wspaniałe zabytki sakralne, wśród nich najciekawszy jest kościół Najświętszej Marii Panny z 1350 roku oraz katedra św. św. Janów, gdzie był ochrzczony Mikołaj Kopernik.

W Toruniu zachowała się duża część murów miejskich z basztami i bramami, zwłaszcza kompletne mury od strony Wisły.

W Toruniu, zwanym miastem Mikołaja Kopernika, nie może też zabraknąć planetarium, które znajduje się niedaleko ratusza. W pobliskiej miejscowości Piwnice znajduje się obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika, z udostępnionym do zwiedzania radioteleskopem.

Toruń jest tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. Jednym z ważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Ponadto w Toruniu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Autorów Filmowych Camerimage – jest to impreza, na której nagradza się najlepsze zdjęcia filmowe roku.

Zobacz ofertę noclegową Torunia i okolic: