ratusz

Ratusz w Bydgoszczy

Ratusz został wybudowany w latach 1644 – 1653 w stylu barokowym, jako gmach kolegium jezuickiego. Fundatorami kolegium byli: biskup Kasper Działyński i starosta bydgoski Jerzy Ossoliński. W 1696 roku nastąpiła rozbudowa kolegium, wtedy to najprawdopodobniej dobudowano aulę. Sponsorem rozbudowy był chorąży malborski Jan Stefan Komorowski.

Po kasacie zakonu jezuitów w 1770 roku, budynek przeznaczono na gimnazjum niemieckie. Przez wiele lat w gmachu tym mieściły się instytucje edukacyjne. W 1879 roku budynek ten został zakupiony przez miasto, z przeznaczeniem na siedzibę magistratu. Elewacja gmachu została przebudowana w stylu klasycystycznym z eklektyczną dekoracją sztukatorską. Przebudowa miała również na celu dostosowanie budynku do potrzeb urzędu. W latach 1994 – 1996 przeprowadzono generalny remont ratusza, modernizując zarówno wnętrza, jak i elewacje.

Chełmno

Niewielkie miasteczko położone na dziewięciu wzgórzach nad skarpą Wisły. Miasto zachowało cenny średniowieczny zespół architektoniczny.

Uzyskane w 1233 roku prawa miejskie stały się wzorem przy lokowaniu kolejnych osad, na tak zwanym prawie chełmińskim. Staromiejska zabudowa z zabytkowymi kamieniczkami oraz częściowo zachowane mury obronne z 17 basztami, sprawiają wrażenie, jakby czas się tutaj zatrzymał.

Na rynku podziwiać można przepiękny ratusz z cechami renesansu włoskiego Wspaniałe są też zabytki sakralne oraz spichlerze z XVIII i XIX wieku. W XVI wieku utworzono tu gimnazjum, które z czasem przekształcono w Akademię Chełmińską. W XVII wieku uzyskała ona status kolonii akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Żnin

Żnin to miasto znajdujące się na szlaku bursztynowym, które mimo burzliwych dziejów zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Na rynku stoi gotycka wieża ratuszowa, gdzie obecnie mieści się muzeum archeologiczne. Jest tu również gotycki kościół świętego Floriana z XV wieku.

Żnin położony jest między dwoma jeziorami: Dużym Żnińskim i Małym Żnińskim, na których odbywają się zawody Motorowodnych Mistrzostw świata i Europy.

Tutaj są również organizowane zloty motocyklowe Harleya Davidsona.

Ze Żnina pochodzą również znane osoby, wybitni uczeni, bracia Jan i Jędrzej Śniadeccy.