pałac

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

W Ostromecku znajduje się zespół pałacowo-parkowy, na który składają się dwa pałace i piękny park.

Starszy pałac został wzniesiony w latach 1730 – 1740 w stylu saskiego rokoko, na wysokiej skarpie nad Wisłą, przez Pawła Michała Mostowskiego.

Przed starym pałacem znajduje się ogród włoski w stylu renesansowym.

W latach 1832 – 1849 zbudowano nową, rozległą rezydencję dla Jakuba Martina Schönborna, w stylu klasycystycznym. Do pałacu tego w 1912 roku, kolejny właściciel – Jomar von Alvensleben, dobudował neobarokowe skrzydło z salą balową i tarasami ogrodowymi.

Pałac w Ostromecku otacza 40-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starymi dębami, klonami, modrzewiami, lipami i kasztanowcami.

W parku tym podobno pogrzebany jest koń Schönborna, który wyniósł z pola bitwy w bezpieczne miejsce swego ciężko rannego pana. Koń również ucierpiał w bitwie – miał strzaskaną szczękę. Schönborn, z wdzięczności za uratowane życie, polecił wstawić koniowi szczękę ze szczerego złota. Dziś nikt nie wie, gdzie został pochowany bohaterski koń, a poszukiwania jego grobu dotychczas nie przyniosły rezultatu.

Pałac Lubostroń

W Lubostroniu znajduje się piękne założenie pałacowo-parkowe w stylu klasycystycznym. Pałac ten powstał w latach 1795 – 1800, a założycielem jego był Fryderyk Skórzewski. Architekt pałacu Stanisław Zawadzki wzorował się na Villa Rotondo Andrea Palladio pod Vincenzą oraz na warszawskiej Królikarni, zaprojektowanej przez Merliniego.

Pałac w Lubostroniu wybudowano na planie kwadratu z rotundą w centralnej części, która jest zwieńczona posągiem atlasa dźwigającego ziemię. Wokół pałacu rozciąga się park w stylu angielskim z wieloma pomnikami przyrody.

W pałacu tym przebywał Adam Mickiewicz na przełomie lat 1831 – 1832, był on zaproszony przez poetę Stefana Gorczyńskiego.