Miasta c.d.

Włocławek

Włocławek to miasto z bardzo bogatą historią. Ślady pierwszej osady kultury łużyckiej datowane są na około 1000 rok p.n.e., natomiast około 500 roku p.n.e. została tu założona osada kultury pomorskiej. Pierwszy gród na terenie obecnego Włocławka powstał w X – XI wieku, za panowania Bolesława Chrobrego. Był to wówczas liczący się gród w skali kraju.

Włocławek przywileje miejskie otrzymał w 1255 roku, na prawie chełmińskim.

Miasto, z uwagi na swą bogatą historię, ma wiele do zaoferowania miłośnikom architektury. Warto odwiedzić gotycki kościół świętego Witalisa, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy Pałac Biskupi

Grudziądz

Grudziądz to miasto, które ponad dwieście lat należało do zakonu krzyżackiego (1231-1466). Dzieje miasta związane były z handlem rzecznym, a o świetności miasta w tym okresie świadczy zespół 26 spichlerzy wzniesionych w XVI-XVII wieku na skarpie wiślanej. Spichlerze te pełniły zarówno funkcje gospodarcze jak i militarne.

Na południu miasta ciągnie się pas obwarowań miejskich, z których zachowały się dwie linie murów i fosa.

W latach 1776 – 1786 na północnym skraju miasta powstała twierdza pruska, rozbudowana później przez Niemców. Jej zewnętrzny obwód tworzy 40 schronów bojowych.

W 2006 roku otwarta została w Grudziądzu tężnia solankowa.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy warto odwiedzić wyspę zwaną Wenecją Bydgoską. Wzniesione tu spichrze tworzą bez wątpienia najbardziej malowniczy zakątek starego miasta. Natomiast w północnej części miasta utworzono Leśny Park Kultury i Wypoczynku, na którego terenie znajduje się Ogród Fauny Polskiej, specjalizujący się w hodowli zwierząt krajowych.

W Bydgoszczy funkcjonują dwa teatry i Filharmonia Pomorska imienia Ignacego Paderewskiego. Odbywają się u festiwale i imprezy artystyczne.

Ponadto w Bydgoszczy możemy zobaczyć wiele zabytków architektury, wśród których warto wspomnieć o gotyckiej katedrze z XV wieku, czy XIX wiecznej zabudowie miejskiej.

Tuchola

Miasto położone jest na granicy Pojezierza Krajeńskiego i Borów Tucholskich. Tuchola jest starą osadą pomorską, o której pisano już w 1287 roku.

Do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem i czytelnym zarysem murów obronnych z prostokątnymi basztami.

W Tucholi krzyżują się liczne szlaki kajakowe, rowerowe i piesze.

Toruń

Jednym z ważniejszych miast w województwie jest Toruń, który jest gratką dla koneserów architektury gotyckiej. Znajduje się tu około 350 zabytkowych budynków. Wśród nich znajdziemy tu ruiny toruńskiego zamku krzyżackiego z 1255 roku, który wybudowany został jako pierwsza twierdza na ziemi chełmińskiej. Ponadto Toruń ma wspaniałe zabytki sakralne, wśród nich najciekawszy jest kościół Najświętszej Marii Panny z 1350 roku oraz katedra św. św. Janów, gdzie był ochrzczony Mikołaj Kopernik.

W Toruniu zachowała się duża część murów miejskich z basztami i bramami, zwłaszcza kompletne mury od strony Wisły.

W Toruniu, zwanym miastem Mikołaja Kopernika, nie może też zabraknąć planetarium, które znajduje się niedaleko ratusza. W pobliskiej miejscowości Piwnice znajduje się obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika, z udostępnionym do zwiedzania radioteleskopem.

Toruń jest tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. Jednym z ważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Ponadto w Toruniu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Autorów Filmowych Camerimage – jest to impreza, na której nagradza się najlepsze zdjęcia filmowe roku.

Zobacz ofertę noclegową Torunia i okolic:

Żnin

Żnin to miasto znajdujące się na szlaku bursztynowym, które mimo burzliwych dziejów zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Na rynku stoi gotycka wieża ratuszowa, gdzie obecnie mieści się muzeum archeologiczne. Jest tu również gotycki kościół świętego Floriana z XV wieku.

Żnin położony jest między dwoma jeziorami: Dużym Żnińskim i Małym Żnińskim, na których odbywają się zawody Motorowodnych Mistrzostw świata i Europy.

Tutaj są również organizowane zloty motocyklowe Harleya Davidsona.

Ze Żnina pochodzą również znane osoby, wybitni uczeni, bracia Jan i Jędrzej Śniadeccy.